Закрыть
Заказать звонок
[contact-form-7 id="32" title="Заказать звонок"]
Наш адрес
Одесса, Преображенская, 66
vibertelegram

Велосипед для повсякденного життя: велосипедні гальма та їх види

Вячеслав 13 Вересня, 2022

Продовжуємо серію публікацій про велосипеди. Сьогодні поговоримо про найнеобхіднішу деталь будь-якого байка – велосипедні гальма та їх види. Гальма для велосипеда схожі на елементи страховки у альпініста. Будучи головним засобом безпеки велосипедиста при покупці велосипеда, на гальма слід звертати особливу увагу.

Критерії вибору

Тому питання: які критерії слід враховувати обираючи ту чи іншу гальмівну систему? Насамперед це:

Модуляція – можливість швидко змінити величину гальмівних зусиль залежно від сили тиску на ручці гальма.

Сила гальмування.

Показники гальмівної ефективності – йдеться про працездатність гальм у різних умовах: дощ, сніг, спека тощо.

Надійність – витривалість гальм за умов жорсткої експлуатації з постійними навантаженнями.

Ремонтопридатність – простота чи складність монтування, періодичність регулювання та періодичність заміни деталей.

Особливості – наявність позитивних або відмінних негативних якостей, які характеризують конкретні гальмівні системи.

Так що знаючи базові характеристики гальм, тепер можемо впоратися з їхніми видами та типами.

Види систем гальм

Втулкове гальмо типу «Торпедо»

Такий вид гальм нам з вами найбільш знайомий. Справа в тому, що майже всі радянські велосипеди комплектувалися такими системами. Йдеться про гальмування педалями, крутячи їх у зворотному напрямку щодо руху. Позитивом цієї конструкції є прихований гальмівний механізм у задній втулці, що захищає його від негоди та впливу середовища. Однак гальмо такого типу можна встановлювати лише у втулці заднього колеса. Будучи ветераном, ця система досі широко використовується на міських велосипедах, а також багатошвидкісних зі спеціальною планетарною коробкою передач.

Кліщові гальма

Такий вид запчастини відносять до так званої групи гальмівних систем. Сама назва чітко описує їхню конструкцію: колодки гальмівної системи за допомогою важелів у вигляді дуги затискають обід колеса. На перший погляд проста легка конструкція з гарною аеродинамікою та ремонтопридатністю має завоювати світ. Але з появою гірських байків почали виявлятися недоліки: слабке притискання, слабка ефективність у негоду, несумісність з амортизаційними вилками та легке забиття брудом. Так що ця ніша для таких гальм стала закритою. Сьогодні кліщовий тип гальма широко застосовується на швидкісних шосейних велосипедах, де вищезгадана система гальм здатна показати себе з кращих сторін.

Кантеліверне або кантиліверне гальмо

Відомі також давно. Сьогодні це ободівне гальмо поступово вимирає поступаючись більш досконалим системам. З’явився такий вид гальм на гірських велосипедах. Надзвичайно проста конструкція постачала його багатьма перевагами: обидві важільні конструкції з колодками гальма рухомо закріплені до спеціального штиря, який є майже на всіх велосипедах. Серед переваг таких систем його простота, ремонтопридатність та стійкість до забруднення. Однак модуляція та ефективність гальмування є його слабкістю. Якщо для прогулянкових велосипедів це не є актуальним, то для гірських велосипедів – вирок. Тож, незважаючи на дешевизну, такі гальма потроху відходять в історію.

Ободова гідравліка

Досі ми розповідали про механічні системи. Однак існують ободові гальма з гідравлічним приводом. Це якась спроба вичавити з гальм гальма все на що вони здатні. Конструкція таких гальм досить примітивна: в рукоять гальмування вбудований циліндр управління, який, із застосуванням в гідролінії масла, впливає на циліндри потужності, безпосередньо пов’язані з колодками гальм.

В експлуатації такі гальма є невибагливими і надійними, проте мають типові недоліки для ободових систем. Зокрема, досить проста модуляція, слабка гальмівна ефективність і підвищена вага в порівнянні з механічними системами. Такі гальма краще себе виявлять в експлуатації на міських велосипедах та на тріальних байках.

Найпопулярніші типи гальм

Гальмо типу V-brake

Поки що це найпоширеніша і найпростіша гальмівна система з геніальною конструкцією: трос, підведений з бічної частини до верхнього важельного елемента, притискає дві «лапки» гальма. Трос, що стягує важелі абсолютно прямий, тому і зусилля передається повністю. Такі гальмівні системи відрізняються посередньою модуляцією, якісними показниками ефективності та силою притиску. Цю конструкцію легко можна відремонтувати самому. Існує безліч різновидів таких гальм, що відрізняються один від одного специфікою конструкції та застосуванням матеріалів. Наприклад більш ефективні гальма з катриджними колодками. Проте все залежить від гаманця.

Дискові гальма

Добре себе зарекомендували на автомобілях та в мотоциклах. Тому і на велосипедах відрізняються набагато кращою ефективністю. Конструкція таких гальм наступна: на втулці колеса зліва поруч зі спицями вмонтовано сталевий диск. До диска, що обертається, за допомогою примітивного механізму притискаються з правої і зліва колодки. На українському ринку представлено три типи дискових гальм:

  • Механічні
  • Гідравлічні
  • Гібридні.

За назвою ясно, що це залежить від принципу приводу колодок на дію. Перевагами таких систем гальма є відмінна модуляція, хороша продуктивність, збереження колеса, відсутність зношування обода, простота експлуатаційних властивостей, легкість у ремонті навіть у дорожніх умовах. Недоліками є вартість, складність монтування, троси вразливі до забруднення, гідравлічні гальмівні системи не настільки надійні, ніж механічні.

Підсумки

Як висновок, щоб вибрати необхідну гальмівну систему, слід враховувати умови експлуатації вашого двоколісного друга, власну поінформованість про ремонт та обслуговування техніки. І, звичайно, не забувати про гаманця. Хоча, як підказує практика, на таких речах, як гальмо, не варто економити, адже ефективне гальмування є запорукою вашої безпеки.

Авторизація
*
*
Генерація паролю